80 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Munkásművelődési Központ egy új közösségi családi színtér, a CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban elnevezésű NépmesePontra.
Az MMK-ban komoly átalakítások után egy modern, ám a néphagyományokat középpontba helyező NépmesePont jön létre. Az épület első emeletén 80 négyzetméteren, valamint az intézmény udvarán és 150 fős színháztermében 72 különböző típusú programot, klubfoglalkozásokat, művészeti és alkotó csoportokat, élőszavas mesemondást, családi napokat, koncerteket, színházi előadásokat mesemondó versenyeket, kulturális órákat, táborokat, színjátszó és bábfoglalkozást is tartanak a következő három évben.
A hagyományos magyar népmesekincs köznevelésbe építése, az egész életen át tartó tanulás, a hátrányos helyzetű fiatalok kompetenciafejlesztése, a hagyományőrzés a népi tradíciók révén, valamint az értékes kulturális időtöltés céljait szem ellőtt tartva 14 oktatási intézménnyel kötött megállapodást az MMK, összesen több mint 2200 tanuló bevonásával. Az új NépmesePont egyedi látványvilággal, modern eszközrendszerrel, tradicionális értékek tárházával, ugyanakkor innovatív megoldásokkal, a XXI. század elvárásainak megfelelve várja a gyerekeket, a családokat is. Elsősorban a Dunántúl és a Mezőföld meséit kívánják megismertetni látogatókkal. A dunántúli mesék közül Berze-Nagy János mesegyűjtéseit, Benedek Elek mesefeldolgozásait tárják installációban és tematikában a látogatók elé. Tolna- és Baranya megye nemzetiségi adottságiból adódóan német, cigány mesék, illetve a bukovinai székelység szellemi hagyományai is megismerhetővé válnak. A három év alatt ez ezernél is több programot jelent majd. A cél, hogy a hely a családi élet egyik fontos pontja legyen, autentikus környezetben és programokkal.
Felújítási munkálatok
Elkészült a CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban
Médiamegjelenések
(megnyitáshoz katt a címre)
CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban
Sikeres pályázatnak köszönhetően NépmesePont lesz az MMK
Pályázatnak köszönhetően NépmesePont lesz a dunaújvárosi MMK
Épül a CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban
Mesepont
Híradó
Szeptembertől NépmesePont lesz a Munkásművelődési Központban
Hír+
Kultur-köz
Szombaton nyílik a NépmesePont az MMK-ban
Népmesepont nyílik Dunaújvárosban
Megnyílt a csupa csoda mesebirodalom az MMK-ban
NépmesePont nyílt a Munkásművelődési Központban
Csupa csoda ez a birodalom
A Csupacsoda Birodalom megnyitója az MMK-ban
A népmesék a nemzet szempontjából is fontosak
Kulturális híradó
Gyerekeket és felnőtteket is várnak a népmesepontok
Gyerekeket és felnőtteket is várnak a népmesepontok
NépmesePont
Híradó
Népmesepont
NépmesePont megnyitót tartottak Dunaújvárosban
A kormány népmesével hódítaná vissza a gyerekeket a gyorséttermektől
Csupa csoda ez a birodalom
Népmesepontok nyílnak az országban – “ellenkultúra” a fogyasztói társadalom trendjeivel szemben
Kultur-köz
Az elmúlt hét legfonotsabb dunaújvárosi történései
Mese-mese mátka
Mese-mese mátka
“Mese-mese mátka”
Mesevetélkedőt hirdet a dunaújvárosi CsupaCsoda Birodalom
Mese, mese mátka címmel hirdetnek vetékedőt
Mesepont
Híradó
A magyar népmese napja az MMK-ban
Mesevetélkedőt tartottak az MMK-ban
Ki ismeri jobban a meséket?
MMK- népmesevetélkedőt tartottak
Híradó
Fűtött szőnyegem mesét hallgatni
Adományt kapott a Népmesepont az MMK-ban
Híradó
Boszitábor
Kultur-köz
Híradó
Melegítőszőnyeg az MMK Mesepontján
Zenés-verses előadás az MMK-ban
Híradó
Beszámolók
1.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2018. június 1.-augusztus 31.
A népmesepont első három hónapjában legfőbb feladatunk a kiírásnak megfelelő helyszín létrehozása, kialakítása volt, a látványtervünknek megfelelő hármas tagoltságot alakítottunk ki. Saját dekorációink, népmesére épülő falfestéseink elkészítése is ebben az időszakban történt. Az első három hónapban az építési munkálatok mellett beszereztük, legyártattuk a helységbe a berendezési tárgyainkat (székek, asztalok, színpad, pódium, polcok, bábparaván, gyerekbábok, népi hangszerek, diavetítő, projektor, függönyök, szőnyegek stb.). Munkánk eredménye egy egyedülálló gyermekparadicsom lett Dunaújvárosban és annak vonzáskörzetében is. Augusztus első hetében a népmesepontos kollégákkal elkezdtük szervezni a CsupaCsoda Birodalom grandiózus megnyitóját is, hogy a szeptember elsejére tervezett programok megvalósulhassanak, és az egész napot betöltő programon a hozzánk ellátogató családok kifogástalanul érezhessék magukat.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
2.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2018.szeptember 1.- szeptember 30.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont Dunaújvárosban 2018. szeptember elsején hivatalosan is megnyitotta kaput a városlakók előtt a Csupacsoda Birodalom az MMK-ban. A megnyitó ünnepségen jelen volt Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, Cserna Gábor, városunk polgármestere, dr. Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke és Kováts Rózsa, az MMK vezetője és a Népmese Pont szakmai vezetője. Az egész nap tartó megnyitón 575 fő látogatott el az intézménybe.
Szeptember harmadikán már elkezdődtek a foglalkozások a népmesepontban. A diafilmvetítések, népmesefilmek vetítése mellett elkezdtük a regisztrált csoportok fogadását, 17 partner iskolával egyeztettünk. Kulturális óráinkat, kézműves, alkotó foglalkozásainkat a Magyar Népmese Napjának ünnepe köré csoportosítottuk. Élőszavas mesemondásainkkal, az óvodásoknak tartott bábelőadásainkon keresztül hangolódtuk szeptember 30.-ra, amikor az élőszavas mesemaratonunkon kívül a gyerekek megismerkedhettek a népi hangszereinkkel, valamint a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttessel közösen a somogyi táncokat, és dalokat tanulhattak a családok.
Szeptemberi foglalkozásaink voltak: 4 diafilmvetítés, 4 kulturális óra, 6 alkotó-műhelyfoglalkozás, 7 élőszavas mesemondás, 4 mesefilmvetítés, 1 bábszínház, 2 családi nap.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
3.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2018. október 1.- október 31.
Első nagyszabású rendezvényünk októberben a „Mese-mese-mátka” című vetélkedő volt, ahol 18 csapat részvételével, 72 gyermek mérte össze tudását a magyar népmese világában.
Ebben a hónapban a kulturális óráinkat és az alkotó-műhelyfoglalkozásokat az őszhöz, mint témakörhöz igazítottuk. A népmeséken keresztül mutattuk meg a regisztrált csoportoknak ezt a színes évszakot.
Családi napunkon moldvai táncokkal és dalokkal ismerkedhettek meg a népmesepontba látogatók, kicsik és nagyok együtt ropták a táncot.
A hónap végén, népmesetábort tartottunk, a Varázserdő banyái címmel, a népi technikákon és élőszavas mesemondáson kívül egy „boszorkányos” vetélkedő keretében 21 kisgyermek mutatta be tudását a varázslatok világában.
Egy népmeseszínházi előadásunk is volt ebben a hónapban, ahol 48 főt, és egy zenés gyermekkoncertünkön 46 főt fogadott a CsupaCsoda Birodalom.
Októberi foglalkozásaink voltak: 6 diafilmvetítés, 4 kulturális óra, 3 alkotó-műhelyfoglalkozás, 4 élőszavas mesemondás, 6 mesefilmvetítés, 1 népmeseszínház, 1 családi nap, 2 mesevetélkedő, 1 gyerekkoncert
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
4.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2018. november 1.- november 30.
Novemberben a nagy érdeklődésre való tekintettel délutánonként is kinyitotta kapuit népmesepontunk. Minden délután kollégáink élőszavas mesemondással, társasjátékokkal, kézműves foglalkozással, bábozási lehetőséggel várták a családokat.
A regisztrált csoportok jelentkezése miatt teljes kapacitással működött délelőttönként is a CsupaCsoda Birodalom, ebben a hónapban 598 kisiskolás, óvodás és felnőtt vett részt az általunk meghirdetett programjainkon.
Képzett népmesemondóinkkal karöltve feltöltöttük a meséket a Minden este népmese elnevezésű programunk keretében a honlapunkra.
Szombatonként népmesés születésnapokat tartottunk, ahová egyre több család jelentkezik, mivel rendhagyó módon, rendhagyó helyszínen ünnepelhetnek.
Novemberi foglalkozásaink voltak: 8 diafilmvetítés, 4 kulturális óra, 4 alkotó-műhelyfoglalkozás, 8 élőszavas mesemondás, 5 mesefilmvetítés, 1 családi nap.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
5.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2018. december 1.- december 30.
A december az ünnepvárásról szólt a CsupaCsoda Birodalomban. Családi napok keretében vártuk a télapót, alkotó-műhelyfoglalkozásaink keretében megismerkedtünk a Luca napi népszokásokkal, ültettünk búzát, készítettünk csuhé angyalokat. Kulturális óráink közül kiemelkedett az interaktív meseterápiás foglalkozásunk, melyet Pável István meseterapeuta tartott, valamint karácsonyi gyermekkoncertünk, ahol Mits Péter közös énekléssel, népdalokkal szórakoztatta a gyerekeket. Ebben a hónapban is a családi napjaink keretein belül Kárpát-medencei, élőzenés táncházzal vártuk vendégeinket, ahol 25 gyermek és azok szülei vettek részt, sajátították el a tánclépéseket.
Bár rövid hónapot tudhatunk magunk mögött, mégis 585 fő vett részt a népmesepont által szervezett foglalkozásainkon.
Decemberi foglalkozásaink voltak: 3 diafilmvetítés, 3 kulturális óra, 3 alkotó-műhelyfoglalkozás, 8 élőszavas mesemondás, 4 mesefilmvetítés, 3 családi nap, 1 karácsonyi koncert.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
6.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2019. január 1.- január 31.
Az előző hónapokhoz hasonló érdeklődésre való tekintettel délutánonként továbbra is kinyitotta kapuit népmesepontunk. Kollégáink élőszavas mesemondással, társasjátékokkal, kézműves foglalkozással, népi hangszerek bemutatójával, bábozási, lehetőségekkel várták a családokat januárban is.
A regisztrált csoportok folyamatosan érkeznek népmesepontunkba, sikerült elérnünk, hogy az intézmények saját maguk keresik fel kollegáinkat és elmondják, milyen népszokások, néphagyományok köré fonjuk kulturális óráinkat, amit szívesen teljesítettünk.
Huzella Péter: Betemetett a nagy hó – gyermekkoncertjén, valamint a Batyu színház: Elvarázsolt fazék meseelőadására 200 gyermek és felnőtt látogatott el két szombat délután. A két hétvégén családi nap kereteink belül sikerült kézműves foglakozásokat is tartanunk. A tapasztalatunk az, hogy egyre nagyobb igény van városunkban olyan programokra, ahol a család minden tagja együtt, közösen találja meg a számára megfelelő programot egy-egy rendezvény keretein belül.
Töretlen a sikere a Csupacsoda Birodalomban tartott mesés születésnapi foglalkozásainknak is.
Januári foglakozásaink voltak: 5 diafilmvetítés, 5 kulturális óra, 4 alkotó-műhelyfoglalkozás, 4 élőszavas mesemondás, 5 mesefilmvetítés, 3 családi nap, 1 gyermekkoncert, 1 népmeseszínházi előadás.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
7.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2019. február 1.- február 28.
Február hónapban az élőszavas mesemondásé volt a főszerep. Hét foglakozást tartottunk, ahol mesepontos kollégáink mesét mondtak a gyerekeknek, azt feldolgozták, elbábozták vagy éppen eljátszották. Délutánonként továbbra is kinyitotta kapuit népmesepontunk. Nagy az igény az óvodáskorú gyermeket nevelő családok körében, hogy egy-egy délután családostul eljöhessenek hozzánk és mesét hallgassanak, vagy éppen diafilmet vetítsenek. Kollégáink továbbra is élőszavas mesemondással, társasjátékokkal, kézműves foglalkozással, népi hangszerek bemutatójával, körtáncokkal, népdaltanulási lehetőséggel szolgáltak a résztvevőknek.
Február a farsang, a télűzés hónapja. Minden csoportos foglalkozást erre a témára igyekeztünk felfűzni. Volt kézműves foglalkozásunk a farsang jegyében, ahol maszkokat készítettünk, majd egy télűző táncházat tartottunk, amit nagyon élveztek még a legkisebb látogatóink is.
Tovább nőtt a sikere a Csupacsoda Birodalomban tartott mesés születésnapi foglalkozásainknak is, melynek titka az, hogy nem egy szokványos parti, hanem népmesékkel egybekötött interaktív mesés foglakozás.
Februári foglakozásaink voltak: 5 diafilmvetítés, 2 kulturális óra, 4 alkotó-műhelyfoglalkozás, 7 élőszavas mesemondás, 4 mesefilmvetítés, 1 családi nap, 1 táncház.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
8.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2019. március 1 – március 31.
Márciusi foglakozásaink a tavasz, a nemzeti ünnepünk méltó ünneplésével, köszöntésével teltek.
Alkotó-műhelycsoportunk tavaszi virágokat készített papírból illetve csuhéból. Saját maguk készített kokárdákkal vehettek részt iskolai ünnepségeiken és emlékeztek a márciusi ifjakról. „Jönnek a huszárok!” címmel szatmári dalos toborzójátékot tanulhattak a csoportok kulturális óránk keretein belül. Délutánonként továbbra is kinyitotta kapuit népmesepontunk, amire nagy az igény.
Ebben a hónapban sem maradhatott el a táncházzal egybekötött kézműves családi napunk. Itt a felnőttek a gyermekeikkel együtt közösen alkothattak, megismerkedhettek 1848. március 15. eseményeivel, és a saját kezükkel elkészített kokárdákkal távoztak a rendezvényről.
Kiemelkedő programunk volt Radványi Balázs Dallamkaland című gyermekkoncertje, amelyet közel száz kisgyermek hallgatott tátott szájjal, és amikor csak lehetett együtt énekeltek a művésszel. Az a tapasztalatunk, hogy a gyermekek sokkal jobban szeretik a mozgásos, interaktív feladatokat, ahol ők maguk is részesei lehetnek a foglalkozásnak, produkciónak.
Rajzverseny a paszulyfára elnevezéssel versenyt írtunk ki, ahová 104 pályamunka érkezett. A rajzok ma is a népmesepont folyosóját díszítik.
Márciusi foglakozásaink voltak: 5 diafilmvetítés, 5 kulturális óra, 4 alkotó-műhelyfoglalkozás, 5 élőszavas mesemondás, 4 mesefilmvetítés, 1 családi nap, 1 táncház, 1 gyerekkoncert.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
9.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2019. április 1 – április 30.
Április az eddigi legmozgalmasabb hónap volt a népmesepont életében. Japán babák kiállítását szerveztünk meg, melynek keretében a regisztráltak egy távol keleti kultúrával ismerkedhettek meg. Az egy hétig látható installációt 25 regisztrált csoport, közel ötszáz fő tekintette meg. Rendkívülien sikeres volt a kiállítás, ezért a jövőben is tervezünk hasonlót, mellyel más kulturális értékeket is be szeretnénk mutatni.
Barkaág elnevezéssel kézműves nyuszi-tábort szerveztünk a tavaszi szünetben, bejárós jelleggel. Főszerepet a népmesék, néphagyományok, népszokások kapták a három nap alatt, amit a gyerekek nagy örömmel fogadtak. Volt mesemondás, mondóka, bábjáték, mesefilm vetítés is a három nap alatt, de főszerepet kapott a kézműves foglakozás is ahol készítettünk ajtódíszeket, tojásgyűjtő kosarat, festettünk tojásokat is. A tábor utolsó napján csoki tojásokat kerestünk, aminek a kicsik örültek a legjobban.
Családi napunkon a „Juhait kereső pásztor” elnevezéssel mezőföldi táncokat és dalokat tanított a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes. A programon együtt táncoltak a szülők, nagyszülők és a kis gyerekek is.
Áprilisi foglakozásaink voltak: 6 diafilmvetítés, 4 kulturális óra, 3 alkotó-műhelyfoglalkozás, 5 élőszavas mesemondás, 6 mesefilmvetítés, 1 családi nap, 1 táncház, 1 tábor, 1 kiállítás.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
10.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2019. május 1 – május 31.
Májusban délutánonként megszerveztük a Kreatív kedd elnevezésű foglalkozásokat, ahová a kézműveskedni vágyó családokat vártuk. A Csacsogó csütörtökön a bábozni szeretőket vártuk, ahol a népmesepont kollégái magyar népmeséken keresztül vezették be a gyermekeket a bábozás rejtelmeibe. A Pihentető pénteken léleksimogató meséket hallgattak a CsupaCsoda Birodalom látogatói, akik nagy örömmel hallgatták mesélőinket.
Töretlen sikerrel folytatódnak mesés születésnapi rendezvényeink is.
A fogyatékkal élő látogatóinkat Mits Péter és Györök Márk Énekelt dallamok című érzékenyítő koncertje várta májusban, ami csodálatos élmény volt mindenki számára, ugyanis Györök Márk vakon született és a zenén keresztül, a gitárjával fejezi ki érzéseit.
A Táltos világ – Népmese és népballada előadói találkozó és a Fehérlófia – élőszavas népmesemondásra épülő videó pályázat válogatója is májusban volt a népmesepontban, ahová több mint 30 versenyző nevezett köztük 7 időskorú. A döntőre 13 versenyzőnk, és 2 videó munkánk is
bejutott.
Májusi foglakozásaink voltak: 4 diafilmvetítés, 3 kulturális óra, 6 alkotó-műhelyfoglalkozás, 5 élőszavas mesemondás, 5 mesefilm vetítés, 1 Táltos világ-Népmese és népballada előadói találkozó, 1 Fehérlófia, élőszavas népmesemondásra épülő videó pályázat, 1 érzékenyítő koncert.
Fotóinkat megtalálhatják a következő linken:
11.
A CsupaCsoda Birodalom az MMK-ban – NépmesePont
Projekt azonosító szám: EFOP-3.3.4-17-2017-00009
2019. június 1 – augusztus 31.
2019. június-augusztusig a nyári táborok, szabadtéri színházi előadások vették át a szerepet a CsupaCsoda Birodalomban.
Három népmesetábort szerveztünk: Mátyás király udvarában, Csodavilág és Tejút fiai elnevezéssel. A Mátyás király udvarában, Csodavilág bejárós kézműves népmesetábor volt Dunaújvárosban, a Tejút fiai bentlakásos tábor volt, melynek helyszíne Balatonszárszó volt. Minden táborunkban a játéké volt a főszerep,mivel nyár volt, táboraink a csendes pihenő kivételével a szabadban zajlottak.
Hat szabadtéri színházi előadásunkat a Batyu Színház mutatta be. A Mesemalac, Cseresznyevirág, Hófehér és rózsapiros, Ravaszdi mester, Jancsi és Juliska, Szegény ember gazdagsága című meseelőadásokat közel ezer néző tekintette meg.
A nyári programjaink alatt sem maradtak el meghirdetett programjaink. A táborozó gyermekek örömmel vettek részt a népmesepont rendezvényein. A táborok keretein belül vetítettük a dia és a mesefilmeket, kollégáink minden nap a pocakpihenő ideje alatt mesét mondtak a gyerekeknek.
A HotSlots Casino egy 2022-ben indult online kaszinó, amely több mint 3000 játékot kínál, köztük nyerőgépeket, asztali játékokat és élő kaszinós opciókat. A Curaçao által engedélyezett kaszinó többféle fizetési módot támogat, és kilenc különböző nyelven érhető el, beleértve a magyart is.